Novinky
SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 31. KVĚTNA.-2. ČERVNA 2024
28.03.2024 14:01[ZMĚNA TERMÍNU] SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 22.-24. BŘEZNA 2024
02.11.2023 13:49Zdravý kůň má zdravá kopyta
Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.
Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je
odstranění problémů místo léčby příznaků
Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:
Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.
Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.
Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.
Institut celostní péče o koně, o.p.s.
Metoda Dr. Strasserové
Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.
Vítejte!
Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.
Dotazy a názory
Datum: 12.06.2012
Titulek: Kovat či nekovat...
Nekovat...ale také nejezdit a nepracovat s koněm, nechat jej volně na pastvině...pokud budu s koněm pracovat, tak si kopyta obrousí příliš a proto podkovy plní ochrannou funkci...ALE strouhat až na škáru bez znecitlivění a podání léků proti bolesti je zvěrstvo (zvířata prominou)
Datum: 07.08.2012
Titulek: Re: Kovat či nekovat...
Jakmile člověk začne kopyta opravdu studovat zjistí, že koňácký svět je plný fám a pověr. Jedna z nich je, že kůň ježděný naboso si příliš obrousí kopyta. Jako bychom pomíjeli, že kopyto je součástí živého organismu a předpokládáme, že kopyta rostou konstantní rychlostí. Přitom kopyto, stejně jako každý jiný orgán se přizpůsobuje situaci, a tudíž roste tak rychle, jaké jsou na něj kladené nároky. Pokud tedy koně připravujete na to, aby mohl jezdit naboso s jezdcem, brzo dosáhnete stavu, kdy rohovina bude dorůstat rychlostí, odpovídající Vašemu vyžívání koně.
Strouhat na škáru nemá nic společného s jezdeckým využíváním koní. Vystrouhání do hloubky se používá ve speciálních případech velkých, většinou dlouhodobých deformací kopyta, kdy jemné strouhání nemůže vést k nápravě. V takovém případě se bezbolestnost zajišťuje pobytem koně na klinice, kde se může pohybovat po gumové podlaze bez kamínků, které by koni způsobovaly bolest. Kromě toho se nestrouhá do škáry. Pokud se na hluboko vyřezaných místech objeví krev, je do škáry ještě téměř 1 mm daleko, krev prosakuje mezi rourkami rohoviny. I v případě, že se dojde opravdu k odhalení škáry, organismus reaguje rychlým vytvářením "krycí" rohoviny, aby zabránil infekci, takže kůň prakticky nikdy nechodí s odhalenou škárou.
Podání léků proti bolesti bohužel neřeší příčinu, jen zamaskuje bolest. Kůň tedy bolavé místo přetěžuje, protože ho nic před přetěžováním nevaruje. Je lepší koni zajistil takové podmínky, aby bolest ani po takovém specializovaném zákroku nevznikala.