Novinky
SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 31. KVĚTNA.-2. ČERVNA 2024
28.03.2024 14:01[ZMĚNA TERMÍNU] SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 22.-24. BŘEZNA 2024
02.11.2023 13:49Zdravý kůň má zdravá kopyta
Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.
Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je
odstranění problémů místo léčby příznaků
Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:
Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.
Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.
Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.
Institut celostní péče o koně, o.p.s.
Metoda Dr. Strasserové
Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.
Vítejte!
Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.
Dotazy a názory
Datum: 15.01.2013
Titulek: Insulinova rezistence,Cushinguv syndrom
Inzulinová rezistence (vse zjednoduseno)
Charakterizuje sníženou schopnost reakce tkání na inzulin.
Inzulin je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní (pankreas), který snižuje hladinu cukru v krvi. Sekrece insulinu do krevního oběhu je závislá na hodnotě glykémie (koncentrace glukozy v krvi). Čím je více glukózy v krvi, tím větší je sekrece insulinu. Určité typy buněk (svalové, tukové) potřebují k absorbci glukózy inzulin. Pokud jsou tyto buňky rezistentni na inzulin - molekuly glukozy zustavaji v krvi - dochází ke ZVYSENI KONCENTRACE GLUKOZY V KRVI a to vede k jeste VETSI PRODUKCI INZULINU v PANKREATU.
Za zvysenou rezistenci bunek na inzulin je zodpovedny KORTIZOLU. Kortizol je stresovy hormon.
Vysoká hladina inzulinu a glukózy v krvi jsou hlavními příznaky metabolického syndromu.
Cushingův syndrom (hyperkorticismus), je endokrinni porucha způsobená vysokou hladinou KORTIZOLU v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidu nebo nadory produkujícími kortizol či adrenokortikotropnim hormonem (ACTH). Příčinou nadmerne sekrece ACTH může být nador hypofyzy (podvesek mozkovy), která produkuje velké množství ACTH, které následně způsobí nadprodukci KORTIZOLU v kure nadledvinek. Kortizol je hormon vykazujici tzv. glukokortikoidni ucinky - ZVYSENI KONCENTRACE GLUKOZY V KRVI.
Cushinguv syndrom je pomerne casty u psu a DOMESTIKOVANYCH koni.
INFEKCE, KAZDODENI STRES - kun je vetsinu dne zavreny v boxu, znemozneni socialnich kontaktu - vede ke zvyseni koncentrace kortizolu v krvi to vede k HYPERGLIKEMII a ta vede, mimo jine, k chronicke systemove laminitis.
Zvysena koncentrace molekul glukozy v krvi, vede k poskozeni ENDOTELU KAPILAR - napr. ocni sitnice, ledvin a take kapilar na periferii koncetin - u cloveka: diabeticka gangrena palce u nohy, u kone - systemova laminitis.
Pri akutni systemove laminitis zpusobene prekrmenim jadrem a pastvou bohatou na sacharidy (fruktany) -( na jare a na podzim je pres den slunecno - trava syntetizuje cukry, ktere pres chladnou noc nespotrebuje a pres den, kdyz je teplo opet syntetizuje cukry a tim jejich koncentace v trave roste ) bude hyperglykemie take hrat svoji roli, ale hlavni cinetele budou chemicke vasoaktivni latky - aminy (HISTAMIN) , ktere vznikaji pusobenim bakterialni dekarboxylasy na nektere aminokyseliny, pri jejich premnozeni ve strevnim obsahu - kde maji k dispozici hodne rozpustnych cukru - fruktanu, ktere jsou dulezite pro jejich rozmnozovani.
Na vzniku systemove laminitis (chronicke i akutni) se podileji chemicke latky, ktere poskozuji - ovlivnuji kapilary skary - glukoza, vasoaktivni aminy, nektere toxiny.
Na vzniku laminitis z pretizeni se podileji fyzikalni vlivy, ktere poskozuji kapilary skary - vibrace (kovani), pretezovani - mechanicky vyvolane nedokrveni skary.
Datum: 15.01.2013
Titulek: O udidlech
Kůň je kooperativní a pracuje pro člověka na svůj úkor. Pracuje usilovně s udidlem v hubě ať už při vysoké jezdecké škole nebo při distančním dostihu a dokáže podávat velké výkony. Tahle ochota vede k tomu, že kůň rychleji onemocní. Robert Cook oznacil 14 problémů, které dosud nebyly přičítány vlivu udidla. Podle něj způsobuje udidlo narušení reakcí trávícího systému během zátěže, k omezenému dýchání při sevření úhlu v týlu a ke kontraproduktivní činnosti jazyka, měkkého patra a hltanu. Udidla jsou příčinou deformací dýchací trubice a hltanu, narušují koordinaci pohybu a dýchání a tím i rovnováhu a přirozenou krásu koně. Udidla vedou k předčasné únavě, zánětům dýchacích cest a mohou u dostihových koní způsobit krvácení do plic. Mohou mít na svědomí i syndrom headshaking – házení hlavou. „Udidla jsou kontraindikační, kontraproduktivní a surová“, říká Cook, ale většina jezdecké veřejnosti za udidlem stojí, jako za podkovanim.
Snazeni Roberta Cooka bych prirovnal k marne snaze Brace Clarka presvedcit sve kolegy a ostatni lidi kolem koni, ze zelezna podkova na kopyte - zrovna tak jako udidlo - zelezo v konske hube, neprinasi koni nic dobreho. Stale plati: Naturam ferro expellas usque dum non recurret - Priroda byla vytlacena zelezem a uz se nevrati. Zatim to plati jak pro podkovy tak pro udidla.
Na nekterych obrazech z asi 15. stoleti muzeme videt SKUTECNE rytire, kteri tahnou do boje bez uzdeni - v leve ruce maji stit a v prave mec. Skutecnych rytiru je malo. Dnes se pohybuji kolem koni spis jenom JEZDCI - ti kone "lamou"- mlati, krici, kovaji, malo s nim pracuji ze zeme a vubec netusi, ze kone je mozne ridit i jinak nez jenom udidlem - je to o dominanci a duvere - kdo dokaze byt dominantni ten je milovan.