Novinky
SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 31. KVĚTNA.-2. ČERVNA 2024
28.03.2024 14:01[ZMĚNA TERMÍNU] SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 22.-24. BŘEZNA 2024
02.11.2023 13:49Zdravý kůň má zdravá kopyta
Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.
Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je
odstranění problémů místo léčby příznaků
Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:
Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.
Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.
Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.
Institut celostní péče o koně, o.p.s.
Metoda Dr. Strasserové
Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.
Vítejte!
Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.
Dotazy a názory
Datum: 25.02.2013
Titulek: HNILOBA ROHOVEHO STRELU
Nakovani - tesne kopytni pozdro, spatny trim, nedostatek pohybu na spravnem povrchu atd. - stejne priciny, ktere vedou k ISCHEMII a ta vytvari predispozice ke schvaceni i k hnilobe rohoveho strelu. Pri ISCHEMII v tkanich chybi mimo jine hlavne KYSLIK a to vede k dystrofii az vaskularni atrofii tkani v oblasti, casto jiz atrofovanoho rohoveho strelu - nejsou zde funkcni potni zlezky, jejichz sekret ma KYSELOU reakci.
Nekdy i u zdraveho kopyta muze dojit k premnozeni ANAEROBNICH bakterii a vzniku hniloby rohoveho strelu, ale prubeh je mirnejsi.
Hlavnim PATOGENEM (tez etiologicke agens, patogeni agens, choroboplodny zarodek nebo puvodce nemoci) pri hnilobe rohoveho strelu jsou ANAEROBNI BAKTERIE. Je to siroka, nesouroda skupina bakterii zijicich za nepritomnosti KYSLIKU - je pro ne JEDOVATY . Mnohe z nich patri k bezne flore na sliznicich a ve streve - ruminalni bakterie. Onemocneni mohou vyvolat pri naruseni existujici rovnovahy napr. poraneni, celkove oslabeni organismu a samozrejme pri ISCHEMII prislusnych tkani - coz vede k poskozeni prirozene bariery s prunikem bakterii a pri soucasnem NEDOSTATKU KYSLIKU umoznujicim jejich pomnozeni.
ANAEROBNI bakterie dobre prosperuji ve smesi plynu: 80% N2-dusik, 10% CO2-kyslicnik uhlicity, 10% H2-vodik.
Slozeni vzduchu: dusik (N2) 78%, kyslik (O2) 21%, oxid uhlicity (CO2) 0,04% zbytek jsou vzacne plyny.
Z tohoto poznani vychazi PREVENCE i LECBA hniloby kopytniho strelu.
PREVENCE - aby nedoslo k vytvoreni tesneho kopyta, spravne osetrovani kopyt v obdobi kdy jsou rozbahnene vybehy - moc obsahuje AMONIAK, ktery take vznika mikrobialnim rozkladem organickych zbytku, exkrementu a moci zivocichu. Amoniak (NH3) trivialni nazev CPAVEK je TOXICKY, bezbarvy velmi stiplavy, plyn, ktery pri vdechovani poskozuje sliznice. Je lehci nez vzduch, proto meli drive konirny vysoke klenute stropy. Amoniak se valmi dobre rozpousti ve vode, a to pri 0 stupnich Celsia 1 148 cm krychlovych v 1 cm krychlovem vody (proto kone v uzavrene staji malo pijou) za vzniku ZASADITEHO roztoku, ktery se nazyva CPAVEK - o tom jak pusobi na rohovinu je vseobecne znamo - https://www.equichannel.cz/nepropustnost-rohoviny-a-chemicke-vlivy-na-ni-pusobici
LECBA.
A) Mechanicke odstraneni nekroticke-zmekle rohoviny, siroke otevreni dutinek, aby tam mohl vzduch - KYSLIK.
B) PEROXID VODIKU - trivialni nazev KYSLICNIK, duvody proc ho pouzit jsou:
1. Z 1 ml 3% peroxidu se uvolni 10 ml KYSLIKU - primo usmrcuje patogeni ANAEROBNI bakterie.
2. Dostupny, bezpecny a LEVNY - 1 litr technickeho 30% peroxidu stoji asi 80 Kc, naredime na 3% - 10%. Diky nizke porizovaci cene muzeme pouzivat i preventivne.
3. Ma mirne KYSELOU reakci - stejne jako sekret potnich zlazek normalne pritomnych ve zdravem strelu.
4. Peroxid vodiku je odpovedny za navadeni bunek imunitniho systemu do mista poskozeni tkane - zanetu.
5. Pro organismus to neni cizoroda latka. Peroxid vodiku se v tkani vytvori behem tri minut a maximalni hladiny dosahne behem dvaceti minut po poraneni.
6. Mechanicky vyplavi "vysumi" drobne necistoty.
7. Usmrcuje anaerobni bakterie Clostridium tetani - zpusobujici TETANUS - prevence pri poraneni.
8. Zastavuje krvaceni z drobnych cev - parenchymatozni krvaceni
C) JODISOL - ucinna latka JOD - pusobi na siroke spektrum patogenich bakterii, plisni i viru.
D) ROZTOK tekuteho DEHTU na kopyta - vetsinou bukovy, neni rozpustny ve vode, takze se z miste aplikace hned navyplavi. Vhodny jako prevance.
Datum: 25.05.2016
Titulek: Kostnatění kopytní chrupavky
Dobrý den,
ráda bych se s Vámi podělila o mou osobní zkušenost se strouháním dle metody Dr. Strasser a také bych touto cestou chtěla poděkovat Hance Újezdské, vyškolené kopytářce, která pomohla mému koni. Tak tři roky zpátky jsem dlouhodobě řešila problém s kulháním na přední končetiny svého tehdy třináctiletého valacha. Koník je kříženec - teplokrevník, nekutý a pastevním ustájení. Je pravdou, že postoj předních kopyt má sbíhavý a pokud mu kopyta začnou přerůstat prvně mu narostou "kšilty" směrem dovnitř. V létě 2013 začal kulhat na levou přední končetinu, ale nenašla jsem žádný zjevný problém - nic naběhlého, horkého apod. Začala jsem přidávat do krmení vitamíny a minerály a kulhání po čase odeznělo - celou zimu nebyl žádný problém a v létě 2014 opět začal ztuhle našlapovat a nakonec kulhat střídavě na levou a na pravou přední. Po prohlídce veterináře a rentgenu kopyt byl závěr, že jde o kostnatění chrupavky vedoucí od kopytní kosti ke spěnce. Rada veterináře byla nechat koně podkovat silikonovými podkovami nebo vytvořit na špičce překlop. Snížení patek nedoporučoval. Podkovy jsem nechtěla, tak jsem to zkoušela s tím překlopem, ale žádná výrazná změna nenastala. V říjnu 2014 mi nabídla Hanka Újezdská, že zkusí koni pomoci. Prvních pár měsíců nebyl stav úplně ideální, ale vytrvali jsme a časem se jeho stav opravdu výrazně zlepšil. Je pravdou, že je nutná pravidelná měsíční péče, ale výsledky jsou znatelné. Větší pohyblivost, lepší postoj a minimalizace kulhání a škobrtání. Jsem moc ráda a tímto Hance Újezdské děkuji, že pomohla mému koni touto přirozenou cestou.