Novinky
ZMĚNA TERMÍNU !!! Seminář Život se zdravými kopyty 1.-3. LISTOPADU 2024
16.07.2024 12:47SLAPY: Seminář Život se zdravými kopyty 31. KVĚTNA.-2. ČERVNA 2024
28.03.2024 14:01Zdravý kůň má zdravá kopyta
Koně jsou tvorové, kteří stejně jako psi provázejí člověka již několik tisíciletí. Lidé využívali a využívají jejich sílu, schopnosti a ochotu spolupracovat. Bohužel pro koně, stále ještě nerespektují jejich přirozené potřeby.
Nejdůležitější zásadou, kterou Dr. Strasser jako zvěrolékařka vytýčila pro léčení problémů, je
odstranění problémů místo léčby příznaků
Jeden bývalý žák přeložil toto lékařské pravidlo do latiny a vytesal do desky:
Doslovně přeloženo to znamená: „Odstraň příčinu, praví Strasser“.
Ošetřujeme – li něco lékařsky, aniž bychom se starali o odstranění příčiny, dopouštíme se systémové chyby! Většina příčin spočívá v podmínkách držení zvířat a v chybném ošetřování kopyt, z větší části v podkování.
Vysvětlení těchto věcí poskytují naše semináře a v zevrubnější podobě naše vyškolení na ošetřovatele kopyt.
Institut celostní péče o koně, o.p.s.
Metoda Dr. Strasserové
Metoda, kterou popsala, systematizovala a úspěšně praktikuje německá zvěrolékařka MVDr. Hiltrud Strasserová během 30-ti let na základě výzkumů, představuje celostní přístup pro chov koní. Ačkoliv je tato metoda myšlena především jako prevence obtížím, které jsou v dnešní populaci koní, poměrně běžné, umožňuje i částečnou nebo i úplnou nápravu již vzniklých potíží. A to i přesto, že jsou často konvenčními metodami považovány za nevyléčitelné.
Existuje mnoho způsobů, jak upravovat kopyta našich koní a metoda Dr. Strasserové je jedním z nich. Je však jednou z mála, které se nespoléhají pouze na dlouholetou praxi, ale problém zdravých kopyt zkoumá v souvislostech, pomocí vědecky uznávaných metod. Při výuce se zaměřuje nejen na "vědět jak", tedy na řemeslnou stránku věci, ale klade velký důraz na "vědět proč", tedy na celkové znalosti o koni jako zvířeti i o jeho přirozených potřebách.
Pokud Vás tato metoda zajímá, jste na správném místě.
Vítejte!
Toto jsou oficiální stránky kopytní kliniky Dr. Strasserové, provozované s jejím schválením.
Dotazy a názory
Datum: 10.01.2013
Titulek: Cim je tvorena rohovina
Kuze ma tri casti:
A. Pokozka (epidermis) - ma 5 vrstev, produkuje rohovinu.
1. stratum basale - basalni memebranou je spojeno se skarou
2. stratum spinosum
- stratum spinosum a basale tvori stratum germinativum
3. stratum granulosum
4. stratum lucidum
5. stratum corneum - ROHOVINA
B. Skara (dermis) - je tvorena vazivovymi vlakny, cevami - krevni a lymfaticke, nervy a nervovymi receptory pro bolest, teplo chlad, tlak a proprioreceptory. Z jeji kapilarni site pronikaji do pokozky ziviny.
C. Podkozi (hypodermis) -vazivo, cevy, nervy a receptory. U lamelarni skary - pevne spojeni lamelarni skary se stenou kopytni kosti.
Datum: 11.01.2013
Titulek: Lamelarni skara, jeji epidermis a lamelarni rohovina
Skara lamelarni stejne jako ostatni skary - neprodukuje rohovinu, ale mimo jine, zprostredkovava vyzivu sve pokozky (epidermis - epi - znamena nad, - hypo - pod ), ktera produkuje lamelarni rohovinu. Epidermis je mikroskopicka zalezitos prumerna tloustka 0,3 - 1,5 mm.
Popis je smerem od steny kopytni kosti ke stratum medium rohoveho pozdra.
Na stenove plose kopytni kosti je hypodermis, ktera kopytni kost pevne spojuje s lamelarni skarou (dermis). Na povrchu lamelarni skara vybiha v primarni papily a povrch primarnich papil vybiha v sekundarni papily, tim dochazi:
1. k zvetseni plochy na ktere muze dochazet k difuzi zivin z kapilar skary - dermis do epidermis (pokozky)
2. k zvetseni plochy na ktere je zavesena kopytni kost.
Na takto vytvorenem povrchu skary se nachazi basalni memebrana na kterou naseda stratum basale pokozky jehoz basalni bunky se deli (mnozi) a ty nove vytvorene tlaci ty starsi smerem k povrchu k stratum corneum. ( Smerem ven ke kopytnimu pozdru ). Takze postupne vytvari stratum spinosum, granulosum, lucidum az se znich vytvori stratum corneum dale primarni a pak sekundarni rohove lamely, ktere prechazeji - vytvareji LAMELARNI ROHOVINU. Za tohoto postupu od stratum basale ke stratum corneum dochazi ke starnuti -diferenciaci - keratinizaci = v bunkach dochazi k proteosynthese bilkovin hlavne keratinu, ktery zustava uvnitr bunek, ale i k synthese mezibunecne "tmelove hmoty"- matrix -fosfolipidy, glykolipidy, glykoproteiny, ktere se dostavaji mimo bunek exocytozou a zprostredkuji pevne spojeni zestarlych, oplostelych, byvalych basalnich bunek v budouci rohovine = kornifikace. Keratinizovane bunky take drzi v rohovine pohromade desmozomy (macula adherens) jsou to intermediarni filamenta ruzne chemicke povahy - keratinova, desminova.
Takto vznikla LAMELARNI ROHOVINA - nyni jiz jako stratum internum je dale tlacena temer horizintalne proti stratum medium - stredni vrstve rohove kopytni steny (produkovanou korunkovou epidermis, ktera naseda a je vyzivovana korunkovou dermis - skarou) se kterou se vyse uvedenym zpusobem spojuje (vysoky obsah vody) a je rustem rohove steny tazena smerem k nosnemu okraji kopyta, kde je jeho soucasti a protoze lamelarni rohovina neobsahuje pigment tvori - BILOU CARU.
Lamelarni rohovina se svymi lamelami zustane soucasti rohoveho kopytniho pouzdra po jeho sneseni -"vyzuti", ale je to produkt lamelarni epidermis, kterou vyzivuje lamelerni skara.